DE | EN

Teilnehmer

2014 · 2013 · 2012

alle

W · M · Mixed

alle

Österreich


Junior A

8M1.Wiener Ruderclub LIAÖsterreich Nikolaus Beer, Umberto Bertagnoli, Cornelius Grollnigg, Fabian Grünert, Mattijs Holler, Alexander Maderner, Benedikt Neppl, Paul Samonig; Cox: Alexandra Rogler 
8MPirat/Argonauten/Alemannia/NormannenÖsterreich Johannes Hafergut, Florentin Heim, Christian Holubek, Alexander Lewis, Oskar Moser, Martin Orth, Harald Steininger, Lukas Wenighofer 

Senior

8MRgm. 1.WRC LIA/DonaubundÖsterreich Laszlo Kokas, Andreas Kral, Hans Küng, Marko Milodanovic, Robert Mosek, Christian Pühringer, Christian Rabel, Matthias Schreiner; Cox: Ruth Wood 
8MixedWRC Pirat/ URV PöchlarnÖsterreich Clemens Bertagnoli, Sigrid Bertagnoli, Caroline Emsenhuber, Hannes Hörmannsdorfer, Verena Menschik, Alex Rath, Walter Schweifer, Nora Strobel; Cox: Thomas Burtscher 
8xWWRV DonauhortÖsterreich Andrea Beer, Raphaela Edelbauer, Eliane Fischer, Eva Grohmann, Sandra Kdolsky, Reinhild Sluga, Elisabeth Stöger, Christine Zahlbrecht ; Cox: Valerie Baldinger 
8MWRC PIRATÖsterreich Fabio Becker, Michael Dully, Julian Endlicher, Alexander Farkas, Philipp Kellner, Lukas Kreitmeier, Fabian Lahrz, Max Quissek; Cox: Levi Weber 

Masters A

8xMixedWRC PiratÖsterreich Enrico Dal Farra, Christoph Danninger, Norbert Gruber, Julia Konecny, Helmuth Lammer, Felix Malnig, Florian Meister, Wolfgang Singer; Cox: Sabine Farkas 

Masters C

8xMixed1.Wiener Ruderclub LIAÖsterreich Julia Planitzer, Waltraud Pomper, Peter Pomper, Dorothea Rudolph, Maximilian Schubert, Michaela Slach, Johannes Slach, Michael Stangl; Cox: Victoria Slach 

Masters E

8xMixedRV Normannen KlosterneuburgÖsterreich Ingrid Brandes, Wolfgang Dorninger, Christian Dorninger, Elisabeth Dorninger, Erich Geiser, Erich Koletnik, Martin Ruthner, Walter Widholm; Cox: Eva Bochkor 

Masters G

8MRV Normannen KlosterneuburgÖsterreich Peter Inmann, Walter Inmann, Günter List, Gerold Pripfl, Franz Reil, Willibald Stuppan, Karlheinz Trauth, Albert Visvada; Cox: Helga Friedrich